Komunikat Biura Zarządu 14.01.2016

Szanowni Państwo,

chciałbym poinformować, że 4 stycznia 2016r. została podpisana umowa, na mocy której Call Center Poland S.A. została nabyta przez CCIG Group Sp. z o.o.

CCIG Group jest 100% właścicielem m.in. Call Center Inter Galactica Sp. z o.o. CCIG już od niemal 14 lat specjalizuje się w efektywnej sprzedaży akwizycyjnej i utrzymaniowej oraz przyjaznej obsłudze klienta, w tym w zakresie infolinii, help desk, back office czy obsłudze reklamacji. Firma dysponuje dostępem do ponad 1400 stanowisk w 10 oddziałach w 7 miastach w Polsce i współpracuje z ponad 2500 konsultantami, przy wsparciu niemal 250 managerów i 100 specjalistów. W swoim portfolio biznesowym posiada ponad 60 Kontrahentów z kilkunastu kluczowych branż.

Pozyskanie Call Center Poland jest dla CCIG Group kolejnym krokiem w umacnianiu i rozwijaniu pozycji rynkowej, opartej na aktywnej polityce firmy ukierunkowanej na satysfakcję Kontrahentów oraz ich Klientów.

Stając się częścią CCIG Group, Call Center Poland zyskuje nowe perspektywy na wzrost efektywności współpracy i rozwój biznesu. Pozwala na to m.in. swobodny dostęp do zasobów grupy – ludzi, procesów i technologii, know-how wynikającego z doświadczenia w obsłudze kilkudziesięciu sektorów rynku czy możliwość wymiany najlepszych praktyk pomiędzy wyspecjalizowanymi działami wsparcia.

Spółki dotychczasowej Grupy Call Center Poland po zmianie właściciela nadal pozostaną odrębnymi brandami, bez wpływu na bieżące działania operacyjne spółek.

Z poważaniem,

Jarosław Szpryngwald
Prezes Zarządu
Call Center Poland S.A.

 

Archiwum